طرح درس قرآن
 
درباره وبلاگ


رضا نمازی دانشجوی کارشناسی ارشد تحقیقات آموزشی
آخرین مطالب
پيوندها
نويسندگان



نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

خبرنامه وب سایت:





آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 115
بازدید دیروز : 2
بازدید هفته : 118
بازدید ماه : 119
بازدید کل : 14611
تعداد مطالب : 87
تعداد نظرات : 0
تعداد آنلاین : 1


مشاهده سطح انرژی امروز شما با علم بیوریتم

معلمانه




 

مشخصات کلی
عنوان درس:آموزش آیه ی 177سوره بقره      درس پنجم پایه پنجم     
معلم:رضا نمازی         تعداد دانش آموزان :20نفر
 
 
هدف کلی
 
آموزش آیه ی 177 سوره مبارکه بقره و قاعده مد
اهداف جزئی
 
نگرشی
 
 
1- دانش آموزان نسبت به خواندن  آیه ی 177 سوره مبارکه بقره علاقه نشان می دهند  
 
2-دانش آموزان نسبت به دعایت آداب واحترام به قرآن علاقه نشان می دهند .
 
3- دانش آموزان از خواندن  آیه ی 177 سوره مبارکه بقره لذت می برند.
 
4- دانش آموزان نسبت به وفای به عهد ترغیب می شوند.
 
 
مهارتی
 
1.      دانش آموزان  آیه ی 177 سوره مبارکه بقره را به صورت صحیح می خوانند
2.      دانش آموزان نسبت به خواندن از روی صفحات قرآن کامل توانا می شوند .
3.      دانش اموزان در پایان درس می توانند تمرین پایان درس را انجام دهند .
4.      دانش آموزان هنگام خواندن آیات قرآن به دقت گوش می کنند .
شناختی
1.      دانش آموزان با پیام قرآنی درباره د وفای به عهد آشنا می شوند.
2.      دانش آموزان با معنای برخی از کلمات و عبارات ساده قرآنی آشنا می شوند.  
روش تدریس
روش همیاری- بحث گروهی(در قسمت پیام قرانی)
رسانه ها
کتاب راهنمای معلم کتب درسی تخته سیاه-ضبط صوت-نوار آموزشی
فرایند تدریس
فعالیت های معلم
فعالیت های فراگیر
جلسه اول
 
 
معلم با لبخند وارد کلاس می شود.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
سلام بچه ها حالتان چطور است .
 
 
الحمد للله
بچه ها همه حاضرید.
 
کسی نمی داند چرا حسین غایب است؟
 
 
 
بچه ها لطفاٌ کتاب هایتان را باز کنید
احمد،آیات درس قبل را بخوان
بچه ها احمد را تشویق کنید
 
 
 
علی جان تو ادامه بده
 
معلم دوباره بخوان پسرم
 
 
پسرم در آخر ایه باید وقف کنی دوباره بخوان
 
 
خوب است حالا درس جدید را آغاز می کنیم
در ابتدا موضوع تغییر قبله را که در آغاز آیه 177 سوره بقره آمده برای دانش آموزان تعریف می کنیم.
ابتدا فرست کوتاهی به دانش آموزان می دهیم تا آیات درس را برای خود آهسته بخوانند.
 
 
 
 
 
در مرحله دوم معلم بچه ها هر کدام از شما یک سطر از آیات را بخوانید.
 
 
 
معلم بر خط بردن وخواندن آنان نظارت دارد.
معلم ضبط صوت را روشن می کند و نوار را می گذارد و به بچه ها می گوید که به دستور نوار عمل کنند.
 
 
 
 
 
از هر دانش آموز می خواهیم، یک یا دو سطر از ایات درس را به صورت انفرادی بخواند
 
 
 
 
 
 
روی تخته می نویسیم ((ولاالضّآلّین، اُولئکَ)) از دانش آموزان می خواهیم آن را بخوانند سپس به علامت مد اشاره می کنیم و به دانش آموزان می گوییم هرگاه علامت مد روی صداهای کشیده ( ا- ی – و) باشد آنها را بیشتر می کشیم و از بچه ها می خواهیم عبارات روی تخته را با رعایت قاعده مد بخوانند
 
 
 
ز فراگیران می خواهیم در حین تمرین با نوار کلماتی را که علامت مد دارند با کشش بیشتری بخوانند.
 
 
 
دانش آموزان بلند می شوند و صلوات می فرستند وپیام قرآنی  درس قبل((« وَ اِذا قُرئ القُرآنُ فاستمعوا لهو وَ انِصتوا »  هنگامی که قرآن خوانده می شود به آن گوش دهید و ساکت باشید تا لطف و رحمت خداشامل شما شود
 
 
 
خوبیم، شما چطورید
 
بله اما حسین غایب است.
 
محمد:به مسافرت رفته است.
 
 
 
 
احمد به درستی آیات را می خواند .
بچه ها همه دست می زنند.
 
 
علی شروع به خواندن می کند و عبارت ((عذابٌ غریبٌ)) را وقف نمی کند.
 
باز هم وقف نمی کند.
 
 
علی این بار درست می خواند
 
 
 
 
 
 
دانش آموزان درس را برای خود آهسته می خوانند.
 
 
 
 
 
جواد از جلو شروع به خواندن می کند.
بعد احمد و..
 
 
 
 
بچه ها همراه با نوار از روی کتاب خود خط می برند.
 
 
 
 
 
 
مجتبی شروع به خواندن می خواند و درست می خواند و همچنین نفرات بعد
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دانش آموزان می خوانند ((ولاالضّآلّین، اُولئکَ))
 
 
 
 
جلسه دوم
 
آیه 177 سوره بقره از نوار پخش می کنیم تا دانش آموزان ضمن گوش دادن به قرائت آیات از روی کتاب خود خط ببرند و همراه نوار بخوانند در قسمت هایی که دارای مد است نوار را نگه می داریم و از دانش آموزان می خواهیم به کشش حرف دارای مد در قرائت نوار و علامت ان در کتاب درسی توجه کنند
 
 
 
دانش آموزان را در گروه های سه نفره تقسیم کرده و از آنها می خواهیم با مشورت با اعضا گروه خود معنای کلمات قرانی را در کتاب خود بنویسند
 
 
تمرین سوم صفحه 39
 
از دانش آموزان می خواهیم ابتدا به صورت انفرادی سپس با مشورت با اعضای گروه معنای عبارات قرانی تمرین سوم را پیدا کرده و در جای خالی بنویسند
 
 
 
 
پیام قرآنی
 
معلم به علی می گوید که پیام قرآنی ومعنای آن را با صدای بلند بخواند.
 
 
 
سپس به گروه ها می گوییم که درباره پیام با توجه به تصویر وپرسش کتاب ونیز نکاتی که باید قبل از قول دادن به آن توجه کنند گفتگو کنند.
 
 
 
 
 
از فراگیران می خواهیم چنانچه داستان یا خاطره ای در مورد قول دادن به ذهنشان می رسد بگویند.
 
 
 
به فراگیران میگوییم قبل از قول دادن باید به چه نکاتی توجه کنیم
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
معلم می گوید عزیزان من پس توجه داشته باشید که در قول دادن باید نکاتی که دوستانتان ذکر کردند را رعایت کنیم و همیشه به عهد خود وفا کنیم.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فراگیران با یکدیگر مشورت کرده و معنای کلمات (برّ – یتامی-صلاة - عهد – زکاة – مساکین) را با همکاری اعضای گروه می نویسند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
بچه ها معنای عبارات را می نویسند
 
 
 
 
 
 
علی پیام را با صدای بلند می خواند.
 
 
 
 
 
بچه ها با یکدیگر گفتگو می کنند و نظرات خود را توسط سرگروه بیان می کنند.
 
 
 
 
مجتبی خاطره ای در مورد خوش قولی خود در قرار با دوستش بیان میکند
 
 
 
حمید : قبل از قول دادن باید فکر کنیم که آیا می توانیم به قول داده شده عمل کنیم یا نه؟
 
 
رضا: آیا قول من برای همکاری در یک کار خوب است یا نه؟
 
یاسر:ایا نیاز نیست در این کار با آموزگار و پدرو مادر خود مشورت کنیم؟
 
جلسه سوم
 
خواندن از روی قران
 
در این جلسه به منظور اشنایی بیشتر دانش آموزان با قرآن کامل و احساس توانایی و اعتماد به نفس در خواندن آن این جلسه را به آوردن قرآن به کلاس اختصاص دادیم.
 
مجتبی پسرم به هر میز یک قرآن بده
 
کنترل میکنیم که هر میز حداقل یک قران داشته باشد
 
یک صفحه از قرآن کریم را به طور تصادفی باز می کنیم و
 
به دانش آموزان می گوییم که هر میز با همکاری یکدیگر
 
ظرف 5 دقیقه 4 سطر از آن را تمرین کنند
 
 
 
 
 
در پایان این جلسه یاد آوری می کنیم که فعالیت های انس با
 
قرآن در خانه را برای جلسه بعد انجام دهند
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مجتبی قرآن هارا پخش می کند.
 
 
 
 
 
 
 
چند نفر از نفر از داتش آموزان داوطلب شده و هرکدام دو
 
سطر از قرآن را قرائت می کنند .
 
جلسه چهارم
 
انس با قرآن در خانه :
 
از هر یک از دانش آموزان می خواهیم تا یک یا دو سطر از
 
آیات درس را با صدای بلند و حتی الامکان شبیه نوار بخوانند وسایر دانش آموزان از روی کتاب خط ببرند
 
 
 
 
 
 
تمرین دوم:
از دانش آموزان می خواهیم که اتصالات را توسط فلش مشخص کنند.
 
 
 
 
 
از دانش آموزان می خواهیم هر یک به ترتیب یک سطر را
 
از عبارات قرآنی صفحه 43 با رعایت قاعده مد بخوانند.
 
 
 
 
در تمرین چهارم
دانش آموزان آیات 177تا 181 سوره بقره را که در خانه 
 
تمرین کرده اند هر یک یک سطر با صدای بلند می خوانند و دیگران خط می برند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مجتبی با قرائت از روی درس می خواند
 
حسین هم قرائت نسبتا خوبی دارد.
 
 
 
 
 
 
علی یکی از فلش ها را اشتباه کشیده که که با توضیح ما آن را درست می کند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فراگیران ایات را به درستی می خوانند و سایر همکلاسی ها خط می برند.
 
 
 
 
 
 
ابتدا محمد می خواند و سپس یاسر و به ترتیب مجتبی و حمید هر کدام یک سطر از آیات را می خوانند.
ارزشیابی
ارزشیابی ورودی:
1.     آیات مربوط به درس قبل را با دقت بخوانند.
2.     آیات مربوط به قسمت انس با قرآن را با رعایت قواعد مد بخوانند.
3.     قصه ی درس قبل را به صورت خلاصه بیان کنند.
ارزشیابی تشخیصی:
1.     آیا تابحال به کسی قول داده اید؟
2.     آیا قول من برای همکاری در یک کار خوب است یا نه؟
3.     آیا نیازی نیست در این کار با آموزگار یا پدر و مادر خود مشورت کنید؟
ارزشیابی مستمر:
1.     با نوشتن دو عبارت قرانی روی تخته از دانش آموزان می خواهیم که قواعد مد را در آن رعایت کنند.
ارزشیابی پایانی:
1.     از دانش آموزان می خواهیم که اگر خاطره ای در مورد وفای به عهد دارند در کلاس تعریف کنند
2.     با استفاده از ترجمه ی آیات درس معنای صحیح کلمات را انتخاب کنید:
الف)لیسَ                نیست                    هست
ب) بِرّ                   نیکی                   خشکی
پ)ملائکه       فرستاده شدگان                     فرشتگان
3.ترجمه ی عبارت قرآنی زیر را به کمک آموخته های خود کامل کنید.
وَ تَعاوَنوا عَلی البِرِّ وَ التَّقوی.
و همکاری کنید.... ..... و .......
 

مشاهده سطح انرژی امروز شما با علم بیوریتم

نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:







پنج شنبه 12 خرداد 1390برچسب:, :: 14:54 ::  نويسنده : رضا نمازی